A Tenyésztői és Számvizsgáló Bizottság 2017. március 13-i ülése
A Tenyésztői Bizottság 2017. március 13-i ülése
Jelen voltak:
A Tenyésztői Bizottság tagjai: Faluhelyi Tibor, Ibrányi András, Nagy László, dr. Pétervári Zoltán (Állampusztai Kft. képviselője), Szladek Róbert (Hortobágyi Nonprofit Kft. képviselője)
A Számvizsgáló Bizottság tagjai: Horváth Miklós, Papp János, Fekete Pál
illetve Zilahy István ügyvezető elnök és Veres Mária irodavezető.
Napirend:
- 2017. évi közgyűlés előkészítése
- Egyebek
2017. évi közgyűlés előkészítése
Az ügyvezetés tájékoztatta a Tenyésztői Bizottságot, hogy Rózsa Péter Úrral történt egyeztetés alapján a közgyűlésre kijelölt helyszín csak április 7-én szabad, így a közgyűlést javasolja ebben az időpontban lebonyolítani.
2017/09. (03.13.) TB határozat:
A Tenyésztői Bizottság egyhangúlag határozott arról, hogy a 2017. évi közgyűlést április 7-én Virágoskúton kívánja megtartani.
Alapszabály módosítása:
Dr. Szabó Anita ügyvéd elkészítette az alapszabály Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 2017. január 1-jei módosításával, illetve a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelettel összhangban lévő szövegtervezetét.
2017/10. (03.13.) TB határozat:
A Tenyésztői Bizottság egyhangúlag határozott arról, hogy az egyesület alapszabályának Dr. Szabó Anita ügyvéd által elkészített szövegtervezetét kívánja a 2017. évi közgyűlés elé terjeszteni.
Tenyésztési Program módosítása:
Az ügyvezetés tájékoztatta a Tenyésztői Bizottságot a 90/427/EGK és a 2009/156/EK tanácsi irányelv alapján a lófélék azonosítási módszerei tekintetében alkalmazandó szabályok meghatározásáról szóló A BIZOTTSÁG (EU) 2015/262 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE (2015. február 17.) (lóútlevélről szóló rendelet) hazai alkalmazása kapcsán folytatott szakmai egyeztetésekről, illetve azokról a módosító javaslatokról, melyet a tenyésztőegyesületek a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségével egyetértésben a rendeletalkotó számára továbbítani kívánnak.
E rendelet részben összefügg az elismert lófajták tenyésztési programjainak folyamatban lévő módosításával. Meghatározza e programok fő szakmai tartalmát, szerkezetét.
Az ügyvezetés tájékoztatta a Tenyésztői Bizottságot a tenyésztési program módosításával kapcsolatos szakmai egyeztetésekről, bemutatta azt a szerkezetet, mely alapján a tenyésztési program vitaanyaga elkészül.
A Tenyésztői Bizottság tárgyalta annak fő pontjait:
- eredő fajtatörzskönyvek
- a fajtatörténeti leírásának pontosítása
- a fajtában alkalmazott tenyésztési eljárások pontosítása: fajtatiszta tenyésztés, rokontenyésztés, génmigráció, cseppvérkeresztezés
- a fő- és melléktörzskönyvek rendszere
- a származásbírálati pontrendszer szigorítása
- a ménvizsgára beutalt méncsikók előzetes állategészségügyi vizsgálata, illetve annak finanszírozása
- a nóniusz állomány kötelező és egyöntetű transzponderes jelölése
- a fajta ex situ módon történő megőrzésének szakmai feltételrendszere
Mivel a sajátteljesítmény-vizsgálat felügyeleti rendszere a Pest Megyei Kormányhivatal hatáskörébe került, a Földművelésügyi Minisztérium álláspontja szerint azt a tenyésztési programtól elkülönítve kell kezelni. Annak elfogadása, esetleges módosítása a jelenleg még újra fel nem állt Kódexbizottság hatáskörébe tartozik.
2017/11. (03.13.) TB határozat:
A Tenyésztői Bizottság a tenyésztési program elvárásaival összefüggésben egyhangúlag határozott az egyesületi törzskanca és tenyésztési engedéllyel rendelkező nóniusz mén párosításából született, sárga színű kancaivarú egyedek nyilvántartásáról.
Ezen egyedeket transzponderes jelölés és egyesületi származási bizonyítvány kiadása mellett az egyesület melléktörzskönyvébe kívánja sorolni. E melléktörzskönyvi kancák tenyésztési engedéllyel rendelkező nóniusz méntől született, az egyesület színstandardjának megfelelő ivadékai főtörzskönyvbe sorolhatók.
Fenti szabályozás elvi alapjai a Földművelésügyi Minisztérium és az Őshonos Haszonállatok Génmegőrző Tanácsa képviselőivel előzetesen egyeztetésre kerültek.
2017/12. (03.13.) TB határozat:
A Tenyésztői Bizottság egyhangúlag határozott arról, hogy, az egyesület által szabályozottan, programszerűen végzett cseppvérkeresztezés mértékének és eredményének naprakész ellenőrizhetősége érdekében a cseppvérkeresztezésre egyedileg engedélyezett párosításból nóniusz törzskanca és az egyesület által egyedileg engedélyezett mén után született F1 csikókat a tenyésztési program elfogadását követően a nóniusz F1 törzskönyvben tartja nyilván.
Mivel e program célja a fajta – történeti hagyományaival egyező rendszerben történő – nemesítése, a főtörzskönyvbe az F1 méneskönyvben tartott kancák csak azon ivadékai kerülhetnek, melyek az egyesület által egyedileg jóváhagyott párosítás alapján, tenyésztési engedéllyel rendelkező nóniusz méntől származnak.
2017/13. (03.13.) TB határozat:
A Tenyésztői Bizottság egyhangúlag határozott arról, hogy kidolgozza a ménvizsgára beutalót kapott méncsikók előzetes állatorvosi kontrolljának rendszerét, melyhez egyesületi finanszírozást kíván biztosítani.
2017/14. (03.13.) TB határozat:
A Tenyésztői Bizottság egyhangúlag határozott arról, hogy a nóniusz állomány kötelező és egyöntetű transzponderes jelölésére a KKV tagok részére egyesületi finanszírozást kíván biztosítani.
Célpárosítási támogatási rendszer:
A Tenyésztői Bizottság ismételten tárgyalta az egyesület célpárosítási támogatási rendszerének kérdéskörét.
2017/15. (03.13.) TB határozat:
A Tenyésztői Bizottság egyhangúlag határozott arról, hogy 2017-ben a célpárosítási támogatási rendszert fenn kívánja tartani.
A rendszer további működtetését az alábbi szempontok miatt tartja kívánatosnak:
- 2 év alatt annak hatása nem dönthető el
- segíti a fiatal mének kipróbálását
- segíti a vonalak meghatározó ménjeinek kellő számú kancához jutását
- segíti a veszélyeztetett vonalak ménjeinek használatát
- a támogatás a tenyésztőkhöz jut
A Tenyésztői Bizottság helyesnek ítéli a közgyűlés 2016. évi azon döntését, mely alapján a támogatás a tenyésztők részére, az azonosított csikók után fizethető ki.
A Tenyésztői Bizottság az e rendszerbe 2017-ben bevonni kívánt mének körét a közgyűlésen terjeszti elő, egyhangúlag döntött viszont arról, hogy a „D” vonal veszélyeztetett volta miatt a „D” vonalú ajánlott mének teljes körét e kategóriába sorolja.
Egyebek
Az egyesület irodavezetője részletesen ismertette a 2017. évi őshonos kancatámogatások létszámadatait, az azzal kapcsolatban elvégzett munkáját.
Tájékoztatta a Tenyésztői Bizottságot, hogy a Miniszterelnökség megkezdte a 2016. évi őshonos kancatámogatás támogatói okiratainak, illetve részben vagy egészben elutasító határozatainak kiküldését, a kézhezvételtől számított mindössze 10 naptári nap kifogásolási határidővel.
Az elutasítások indoka 3 csoportba sorolható:
- kitöltési hibák, hiányosságok (12 db), melyek között az egyesület irodavezetője által kitöltött, illetve ellenőrzésre bemutatott pályázati anyag nem fordult elő
- megyejeles bélyegzésű kancák (16 db)
- 2005 előtt született, alap útlevéllel rendelkező nyereghelyes bélyegzésű kancák (16 db)
Fenti elutasításokkal sem a tenyésztőegyesületek, sem a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége nem értenek egyet, melynek indoklása az alábbi dokumentumokban megtekinthető:
Kifogás minta – pályázati kitöltési hibához
Kifogás minta – megyejeles azonosítójú kancákhoz
Kifogás minta – nyereghelyes azonosítójú kancákhoz
A döntés elleni kifogások beadásához az egyesület minden érintett pályázónak teljes körű segítséget nyújt, illetve a tenyésztőegyesületek és a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége folyamatos tárgyalásokat folytat a Miniszterelnökség és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal képviselőivel fenti anomáliák kezelése érdekében.
Az ügyvezetés tájékoztatta a Tenyésztői Bizottságot, hogy az 5448 Nonius 27-68 Mágus nevű mén 2016. őszi nyugat-nílusi láz fertőzéséből visszamaradt idegrendszeri károsodások következtében elaltatásra került. Az elhullás okát, annak kórelőzményét Dr. Magosi Zoltán az egyesület felé hitelt érdemlően igazolta.
Az ügyvezetés tájékoztatta a Tenyésztői Bizottságot, hogy aMagyar Lótenyésztők Országos Szövetségével egyeztetve a II. Magyar Lótenyésztési Napok rendezvényét a finanszírozó egyetértése esetén a Kincsem Parkban megrendezendő OMÉK állattenyésztési kiállításhoz kívánja csatolni.
A Számvizsgáló Bizottság 2017. március 13-i ülése
Jelen voltak:
A Számvizsgáló Bizottság tagjai: Horváth Miklós, Papp János, Fekete Pál
illetve Zilahy István ügyvezető elnök és Veres Mária irodavezető.
Az ügyvezetés a 2016. évi közgyűlési határozatokkal összefüggésben bemutatta:
- az egyesület 2016. évi gazdálkodását, a tényadatok tervhez viszonyított alakulását
- az egyesület számlaszintű bevétel- és költséggazdálkodását
- a költségelszámolások bizonylati rendjét, közgyűlési határozatoknak való megfelelését, indokoltságát
- a tenyésztésszervezési feladatok támogatásának pályázati elszámolási rendszerét és az ehhez kapcsolódó belső költségszerkezetet, mely szerint a törzskönyvben tartással kapcsolatos költségfelhasználás 100%-át, illetve a sajátteljesítmény-vizsgálattal kapcsolatos költségfelhasználás 70%-át tételes számlákkal kell igazolni. A kötelezettség a KKV és nem KKV tagokra egyaránt vonatkozik, azonban támogatás csak KKV státuszt hivatalosan igazoló tagjaink után hívható le.
A Számvizsgáló Bizottság az egyesület 2016. évi gazdasági beszámolóját jóváhagyta, az abban megfogalmazott egyesületi, illetve gazdasági célokkal egyetértett.
Az ügyvezetés ismertette a lótenyésztés hatósági irányítási szerkezetének változásával, illetve az alapszabály és a tenyésztési program módosításával kapcsolatban az egyesület egészét érintő új működési környezetet.
Az ügyvezetés tájékoztatta a Számvizsgáló Bizottságot a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának ex situ vagy in vitro megőrzése, továbbá a genetikai beszűkülést megelőző tanácsadói tevékenységek támogatásával kapcsolatos várható gazdasági lehetőségekről és kötelezettségekről.