A Tenyésztői Bizottság 2013. december 17-i ülése
Jelen voltak:
A Tenyésztői Bizottság tagjai: Faluhelyi Tibor, Ibrányi András, ifj. Barna Gergely, Fábián János, Nagy László; a Számvizsgáló Bizottság tagja: Papp János, illetve Pap István társadalmi elnök, Zilahy István ügyvezető elnök és Veres Mária tenyésztésvezető.
A TB ülés határozatképes volt.
Napirend:
- Beszámoló a 2013. november 21. óta eltelt időszak szakmai és gazdasági eseményeiről
- Tagi javaslatok – határozatok
- 2014. évi költségvetés előkészítése – fő számok
- 2014. évi rendezvényterv
- Tagi támogatások rendszere
- 2014. évi ménbeosztás
- Egyebek
Beszámoló a 2013. november 21. óta eltelt időszak szakmai és gazdasági eseményeiről
- A két TB között eltelt időszakban megtörtént a 2013. évi kanca- és tagdíjak számlázása
- Beadásra került a 2013. évi Állattenyésztési Alap pályázata
- A normál működésen kívüli (munkabér, egyéb működési költségek) pénzügyi esemény fenti időszakban nem történt.
Tagi javaslatok
A TB által kiküldött tagi véleménykérésre az alábbi tagok reagáltak:
- Szabó Csaba, Debrecen
- ifj. Bárdos Sándor, Arnót
- Koperda Zsolt, Heves
- Molnár Imre, Hajdúböszörmény
- Dunka Béla, Debrecen
- Varga Sándor, Debrecen
A Tenyésztői Bizottság tagjai, illetve a Számvizsgáló Bizottság jelenlévő tagja javaslataikat a bizottsági ülésen ismertették.
Javaslatok:
Központi tenyészszemle helyszíneként Mezőhegyest, illetve Hortobágyot tartották alkalmasnak a javaslattevők.
Javasolták a mén STV-hez hasonlóan a tenyészszemlén is a szabad mozgás bírálati lehetőségének kialakítását.
A díjazások vonatkozásában javaslat érkezett az érmekre vagy plakettre történő áttérésre, illetve a tenyészszemlék vonatkozásában kívánatosnak ítélték a tenyészszemle helyszínén történő méretfelvételezést.
Az éves közgyűlés helyszínéül a tagok által egyenlő feltételekkel elérhető alábbi helyszínekre érkeztek javaslatok – Hódmezővásárhely, Hortobágy vagy Kecskemét környéke – azzal a megkötéssel, hogy a közgyűlés ne kapcsolódjon egyéb nagyrendezvényhez (Alföldi Állattenyésztési Napok, Hódmezővásárhely).
A javaslattevők fontosnak tartották a regionális tenyészszemlék rendszerének fenntartását, bővítését.
A ménutánpótlás kérdésében döntően a sikeres STV I vizsgát követő ménfelvásárlást tartották kívánatosnak, melynek kötelező állatorvosi protokollját rögzítendőnek tartották.
Kívánatosnak ítélték az eredményes vizsgát tett fiatal fedezőmének csikóinak folyamatos szakmai nyomon követését, értékelését.
A javaslattevők egyetértettek a nóniusz méncsikók születési évében a lótenyésztési felügyelők által végzendő előzetes bírálatával.
A javaslattevők kívánatosnak ítélték a tenyésztési engedélyek, illetve a törzsménszámok kiadási rendszerének egyeztetett szakmai kritériumok alapján történő szigorítását.
A ménhasználat, ménbeosztás terén igényként fogalmazódott meg, hogy kb. 100 km-es körzetben az egyesület minden tenyésztőnek ajánlott mént tudjon kínálni, a célpárosításokat az egyesület forrásaihoz mérten támogassa, és a mének rotációja 3-4 éves ciklusban történjen.
A tagi támogatások rendszerében kívánatosnak ítélték a nagyrendezvényeken való részvétel, a regionális szemlék rendezésének, illetve a mén STV vizsgára jelölt egyedek részvételének támogatását, a ménkatalógus fotóállományának bővítését.
Határozatok:
A 2014. évi központi tenyészszemle helyszíne: Mezőhegyes.
A TB gyakorlóbírók bevonásával kötelezően előírja a tenyészszemléken történő méretfelvételezést.
Az ügyvezetés javaslatot fogalmazott meg a bírójelöltek képzéséről, foglalkoztatásáról és vizsgáztatásáról:
- a bírálójelöltek képzésének előfeltétele az egyesület és az bírálójelölt között létrejött etikai megállapodás megléte,
- a jelöltek gyakorlati és elméleti képzésének időtartama egy tenyészév,
- elméleti követelmény: az egyesület által előírt szakmai anyagok ismerete, s a felkért vizsgabizottság előtti szakmai teszt eredményes teljesítése,
- az egyesület házi bírálatain, regionális szemléin, illetve központi tenyészszemléjén meghívásos alapon, az egyesület által megbízott szakmai mentorok felügyeletével történő részvétel,
- a bírálójelölt szakmai mentorának írásos véleménye.
A TB megbízta az ügyvezetést, hogy januári ülésére a bírálóképzés részletes feltételrendszerét dolgozza ki.
A 2014. évi rendkívüli mén STV I javasolt helyszíne: Hortobágy. A Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület a Hortobágyi Nonprofit Kft-nél kezdeményezni fogja a helyszín akkreditációját.
A közgyűlés helyszínét illetően végleges döntés nem született, a TB megbízta az ügyvezetést a javaslattétellel.
A TB szakmailag kívánatosnak ítélte a regionális tenyészszemlék bővítését. 2014-ben két hagyományos regionális szemlét, Mányt és Hajdúböszörményt támogatandónak ítélt, s megbízta az ügyvezetést, hogy egyéb helyszínek vonatkozásában tárgyalásokat kezdeményezzen.
A TB továbbiakban is kívánatosnak ítéli a nagyrendezvényeken történő megjelenést: Alföldi Állattenyésztési Napok, Farmer Expo, OMÉK, Kaposvári Állattenyésztési Napok. Egyező rendezői igény esetén e rendezvényeket regionális szemlehelyszínként is számításba kívánja venni.
A TB tagjai egyöntetűen kívánatosnak ítélik a méncsikóévjáratok – lótenyésztési felügyelők bevonásával történő – választás kori tájékoztató jellegű bírálatát.
Ménfelvásárlásra az STV I vizsgát eredményesen teljesítő méneket ítélte alkalmasnak.
Az ügyvezetés tájékoztatása szerint az MLOSZ szakmai rendszerében és költségvetésében kidolgozás alatt áll a fiatal mének premizálási rendszere. A TB tudomásul vette az ügyvezetés álláspontját, mely szerint a fajta ménkiválasztási rendszerével kapcsolatos támogatásokat az egyesület az MLOSZ rendszerének ismeretében véglegesítse.
A törzsménszámkiadás rendszerének eddigi gyakorlatán a TB nem kíván változtatni. Alapelvnek tekinti, hogy törzsménszámot a tenyésztésben bizonyított mének kapnak, de továbbra is fenn kívánja tartani azt a lehetőséget, hogy kiemelkedő STV I vagy II vizsgaeredmény alapján fiatal mén az állami ménesek állományába törzsménszámmal kerülhessen besorolásra.
A TB fontosnak ítélte rögzíteni, hogy az egyesület működése során törzsménszámkiadás csak TB határozat alapján történt.
A tagi javaslatokkal egyezően az ügyvezetés és a TB változatlan céljának tekinti az összes mén ménkatalógusban történő fényképes megjelenítését, egyetértettek viszont abban, hogy a ménállomány egy része – a nemzetközi szakmai normák figyelembe vételével – fényképezhetetlen állapotú. Az ügyvezetés és a TB egyértelmű álláspontja, hogy a hiányzó ménfotókat pótolni kell, amihez az érintett fedeztetésiállomás-vezetők, illetve a lótenyésztési felügyelők konstruktív közreműködését kérte.
A tagi támogatások vonatkozásában a TB rögzítette és továbbra is fenntartandónak ítélte a jelenlegi támogatási rendszert.
Az egyesület jelenlegi tagi támogatási rendszere:
- más egyesületekhez viszonyítva jelentősen alacsonyabb belépési, tagsági és nyilvántartási díjak
- ingyenes bírálatok
- a tenyésztési szabályzatban rögzített, belépést követő kötelező bírálat biztosítása ingyenes házi bírálat formájában
- ingyenes ménvizsga
- országos és nemzetközi nagyrendezvényeken való megjelenés szervezése és támogatása
- fő tenyészszemle költségeinek támogatása
- pénzdíjas fogatverseny
- regionális tenyészszemlék díjai
- ménkatalógus, kancaregiszter, méneskönyv elektronikus vagy nyomtatott formában történő ingyenes biztosítása
- ingyenes szúrópróbaszerű származás-ellenőrzés
- pályázati ügyintézés
- lóútlevél-ügyintézés
- MVH ellenőrzésekben történő segítségnyújtás
- egyéb, az egyesület tevékenységével nem összefüggő pályázatok, eljárások ügyintézése
Az egyesület az alábbi, hagyományos regionális tenyészszemléket kívánja 2014. évben pénzügyi támogatásban részesíteni:
- Mány
- Hajdúböszörmény
A támogatás pontos összegét a TB a 2014. évi végleges költségvetés függvényében kívánja meghatározni, de alapelvként a ténylegesen igazolt szakmai költségekhez való hozzájárulást ítélte célravezetőnek.
A TB támogatni kívánja a célpárosítások és cseppvérkeresztezés rendszerét. Az ezzel kapcsolatos pénzügyi javaslat következő ülésre történő kidolgozásával az ügyvezetést bízta meg.
A ménállomány rotációjával kapcsolatos tagi javaslatot a TB tudomásul vette, de szakmai prioritásként nem az egy fedeztetési állomáson eltöltött évek, hanem a tárgyévben fedeztetett vagy termékenyített egyesületi kancák számát kívánja érvényesíteni. Megbízta az egyesület ügyvezetését, hogy az MLOSZ 2013. évi nyilvántartásainak véglegessé válását követően a következő TB ülésre az ajánlott és engedélyezett mének tárgyévi fedeztetési eredményeit dolgozza fel és mutassa be.
A mén STV vizsgarendszer szigorítása kapcsán a TB részletesen megtárgyalta a jelenlegi vizsgafeladat- és pontozási rendszerét.
Egyetértés született arról, hogy e rendszer bizonyos feladatokat, illetve tulajdonságokat a többszörös bírálattal túlértékel, túlbonyolított, s bizonyos pontokon szakmailag nehezen értelmezhető. A bírálati szempontrendszer objektív és szubjektív összetevőinek aránya átgondolandó. A TB a szakmai javaslat kidolgozásával megbízta az ügyvezetést.
2014. évi ménbeosztás
A TB részletesen áttekintette a fajta ménállományának helyzetét. Rögzítette a 2014. évi ménbeosztás alapelveit.
Döntött arról, hogy a Rittmeister nevű, egyesületi tulajdonú, cseppvérkeresztezésre ajánlott mén – mely jelenleg Mezőhegyesen került felállításra – használatával kapcsolatban az ügyvezetés tárgyalást kezdeményez a mezőhegyesi és hortobágyi mesterséges termékenyítő állomást üzemeltető állatorvosokkal, s ennek eredményéről a következő ülésen a TB-t tájékoztatja.
A 2014. évi ménbeosztás jelenlegi állapotát a Ménbeosztás 2014. menüpontban közzétettük.
A TB jelenlegi információ szerint az alábbi mének felállítási helye kérdéses, ezzel kapcsolatban várjuk a további igényeket:
3816 Nonius XVII-36 Fácán
4761 Nonius XVII-1 Lassú
4928 Nonius XVII-9 Mundér
4925 Nonius I-5 Mente
2014. évi költségvetés előkészítése
Az ügyvezetés elkészítette és a TB számára bemutatta a 2014. évi költségvetés-tervezet fő számait.
Az időközben a 17/2012. (II. 29) VM rendelet alapján, a genetikai erőforrások megőrzése intézkedés keretében a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták megőrzéséhez nyújtandó támogatások jogcímen beadott pályázaton elnyert támogatás az egyesület szakmai lehetőségeit jelentősen bővítette, ezért az ügyvezetés a januári rendkívüli TB ülésre fentiek figyelembe vételével átdolgozott költségvetési tervet készít.
A számvizsgáló bizottsági ülés a bizottsági tagok kérésére elmaradt, más időpontban kerül megtartásra.
Tervezett időpont: a januári rendkívüli TB ülést megelőző időszak.