Tájékoztató 2025. évi csikók azonosításáról
2025. március 14.
A fajtajellel történő bélyegzés követelményei
- a csikó tulajdonosának rendezett egyesületi tagsági viszonya,
- a kanca rendezett egyesületi tagsági viszonya,
- egyesület felé leadott 2024. évi párosítási terv,
- 2024. évben a nóniusz fajtában tenyésztési engedéllyel rendelkező ménnel történő fedeztetés szerinti jegyzőkönyv eredeti példányának megléte,
- hiánytalanul kitöltött tenyészeredmény-bejelentő lap beküldése az egyesületnek postai vagy elektronikus úton,
- a csikó használati nevének bejelentése előzetesen a Tenyésztési Irodán vagy az azonosítás helyszínén – 2025. évben a nóniusz csikók kizárólag “L” betűvel kezdődő használati nevet kaphatnak, ettől eltérő névadás esetén a lóútlevél nem kerül hitelesítésre.
Csikóbejelentés módja
- Csikó bejelentése KIZÁRÓLAG az egyesület felé emailben vagy postai úton megküldött, kitöltött tenyészeredmény-bejelentő lap kitöltésével lehetséges,
- a tenyészeredmény-bejelentő lap a fedeztetési jegyzőkönyv alján található, letéphető,
- kérjük, ne küldjék meg az MLOSZ felé a tenyészeredmény-bejelentő lapot,
- nagy tenyészetek esetén elfogadható a saját ménesi nyilvántartás táblázatos formában történő megküldése is,
- szóbeli adatközlés az egyesület vagy a felügyelő felé nem fogadható el.
Csikószámkiadás ügyrendje
- A csikószámok kiadása a június 15-ig beérkezett bejelentők alapján heti 2 alkalommal történik majd,
- a később megküldött bejelentők heti 2 alkalommal kerülnek feldolgozásra és az illetékes lótenyésztési felügyelőnek megküldésre,
- A csikószámkiadás megtörténtéről emailben értesítést küldünk.
Határidő
- A Lófélék azonosításáról szóló 110/2013. Kormányrendelet előírásai szerint az állat tulajdonosának vagy a tulajdonos megbízásából az állattartónak a Magyarországon született lófélék egyedi azonosítását saját költségén el kell végeztetnie a születés helye szerinti gazdaság elhagyását megelőzően, de legkésőbb a születésük időpontjától számított 12 hónapon belül.
Származás-ellenőrzés
- A nóniusz lóállomány származásának közhitelességét az egyesület a születés évében bélyegzett csikóállomány 15%-ának szúrópróbaszerű, DNS-alapú származásellenőrzésével igazolja.
- Az éves szaporulat 10%-át képező egyedek kiválasztása a csikószám utolsó számjegyének közgyűlésen történő sorsolásával, a fennmaradó 5 %-ának kiválasztása pedig az azonosítást végzők egyedi, az egyesület által jóváhagyott javaslata alapján történik.
- Mindazon kancák esetén, melyek először állnak tenyésztésbe (első csikó kerül azonosításra), mind a kanca, mind a csikó származás-ellenőrzése megtörténik.
- A szúrópróbaszerű származás-ellenőrzés költsége pozitív eredmény esetén az Egyesületet, negatív eredmény esetén pedig a csikó tulajdonosát terheli.
Szankciók
- A jogszabályban meghatározott fenti időtartamon túl vagy pótfedeztetési eljárás során azonosított csikók származásának hitelességét minden esetben DNS-vizsgálattal kell igazolni, melynek minden költsége a csikó tulajdonosát terheli.
- A jogszabályban meghatározott fenti időtartamon túl vagy pótfedeztetési eljárás során azonosított csikók esetén az egyesület által tagi támogatásként egyébként ingyen biztosított transzponder költsége a csikó tulajdonosát terheli.
- 2018. január 1-jétől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szigorította az útlevél-kibocsátás rendjét. A fenti jogszabályban meghatározott időtartamon túl azonosított csikók részére csak ún. „másodlat” lóútlevél, illetve „helyettesítő okmány” állítható ki. Az ezen okmányokkal rendelkező lovakat automatikusan kizárják az emberi fogyasztásra vágható állatok köréből. Az intézkedés bevezetésére a visszaélések megakadályozása, valamint az élelmiszerlánc-biztonsági kockázatok csökkentése érdekében került sor.
Tartóbejelentési kötelezettség
- minden, már azonosított lóra kötelező, így a bélyegzett csikókra is
- azonosításkor a tartásbejelentéshez szükséges adatok hiánytalan megadása esetén (MVH-regisztrációs szám, tenyészetkód, tartás kezdete dátum) az illetékes lótenyésztési felügyelő a csikójelölési jegyzőkönyvre rávezeti a tartóadatokat, az MLOSZ eljuttatja a Nébih felé a nyomtatványt, melynek alapján a tartás a központi adatbázisban rögzítésre kerül, nem kell külön bejelenteni. Felhívjuk a figyelmet, hogy ez a lehetőség kizárólag hiánytalan és hibátlan adatok megadásával történik meg!