Tudnivalók a 2022. évi csikók azonosításáról
2022. március 10.
A fajtajellel történő bélyegzés követelményei
- a csikó tulajdonosának rendezett egyesületi tagsági viszonya
- a kanca rendezett egyesületi tagsági viszonya
- 2021. évi párosítási terv megléte
- 2021. évben a nóniusz fajtában tenyésztési engedéllyel rendelkező ménnel történő fedeztetés szerinti jegyzőkönyv eredeti példányának megléte
- hiánytalanul kitöltött ellésbejelentő beküldése az egyesületnek és/vagy a területileg illetékes lótenyésztési felügyelőnek postai vagy elektronikus úton (fedeztetési jegy aljáról letéphető nyomtatvány)
- az egyesület részére korábban megküldött, érvényes KKV-nyilatkozat megléte (nemleges KKV státusz esetén is)
- a csikó használati nevének bejelentése előzetesen a Tenyésztési Irodán vagy az azonosítás helyszínén – 2022. évben a nóniusz csikók kizárólag “I” vagy „Í” betűvel kezdődő használati nevet kaphatnak, ettől eltérő névadás esetén a lóútlevél nem kerül hitelesítésre
A feltételek ellenőrzése és teljesülése után a csikószám a területileg illetékes lótenyésztési felügyelő részére kerül kiadásra, aki telefonon egyeztetni fog a tulajdonossal az azonosítás pontos időpontjáról.
Lótenyésztési felügyelők elérhetősége
Határidő
- A Lófélék azonosításáról szóló 110/2013. Kormányrendelet előírásai szerint az állat tulajdonosának vagy a tulajdonos megbízásából az állattartónak a Magyarországon született lófélék egyedi azonosítását saját költségén el kell végeztetnie a születés helye szerinti gazdaság elhagyását megelőzően, de legkésőbb a születésük időpontjától számított 12 hónapon belül.
Szankciók
- Az egyesület Tenyésztési Programja szerint a jogszabályban meghatározott fenti időtartamon túl vagy pótfedeztetési eljárás során azonosított csikók származásának hitelességét minden esetben DNS-vizsgálattal kell igazolni, melynek minden költsége a csikó tulajdonosát terheli.
- A jogszabályban meghatározott fenti időtartamon túl vagy pótfedeztetési eljárás során azonosított csikók esetén az egyesület által tagi támogatásként egyébként ingyen biztosított transzponder költsége a csikó tulajdonosát terheli.
- A jogszabályban meghatározott fenti időtartamon túl vagy pótfedeztetési eljárás során azonosított csikók esetén az egyesület által tagi támogatásként KKV státuszú tulajdonosoknak nyújtott 6000 Ft/csikó azonosítási kedvezmény nem vehető igénybe.
- 2018. január 1-jétől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szigorította az útlevél-kibocsátás rendjét.
A fenti jogszabályban meghatározott időtartamon túl azonosított csikók részére csak ún. „másodlat” lóútlevél, illetve „helyettesítő okmány” állítható ki. Az ezen okmányokkal rendelkező lovakat automatikusan kizárják az emberi fogyasztásra vágható állatok köréből. Az intézkedés bevezetésére a visszaélések megakadályozása, valamint az élelmiszerlánc-biztonsági kockázatok csökkentése érdekében került sor.
Tartóbejelentési kötelezettség
- a legalább 1 lovat tartó lótartó tenyészetben történt minden változás bejelentése a Nébih felé 10 napon belül általános jogszabályi kötelezettség (A tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 19/2007. (X. 18.) FVM rendelet, illetve a Lófélék egyedeinek azonosításáról szóló 110/2013. Kormányrendelet szerint)
- a lóútlevél a tartó személyét NEM IGAZOLJA, az kizárólag a tulajdonost tartja nyilván
- minden, már azonosított lóra kötelező, így a bélyegzett csikókra is
- a tartás kezdete saját tenyésztésű csikó esetén a csikó születési dátuma, vásárolt csikó esetén a tenyészetbe kerülés/vásárlás napja (adásvételi szerződés vagy számla dátuma)
- a tartóbejelentés – kizárólag tárgyévi azonosított csikók esetén – kétféle módon történhet:
- azonosításkor a tartásbejelentéshez szükséges adatok hiánytalan megadása esetén (ügyfél-regisztrációs szám, tenyészetkód, tartás kezdete dátum) az illetékes lótenyésztési felügyelő a csikójelölési jegyzőkönyvre rávezeti a tartóadatokat, az MLOSZ eljuttatja a Nébih felé a nyomtatványt, melynek alapján a tartás a központi adatbázisban rögzítésre kerül. Felhívjuk a figyelmet, hogy ez a lehetőség kizárólag tárgyévben azonosított csikók esetén, hiánytalan és hibátlan adatok megadásával történik meg!
- amennyiben az azonosításkor a tartásbejelentéshez szükséges adatok nem állnak rendelkezésre vagy nem a csikó tulajdonosa az első tartója a csikónak, a bejelentést a csikó tartójának kell megtenni a Nébih felé kizárólag a Lófélék egyedbejelentő lapja – tartás kezdete nyomtatványon, mely honlapunkról letölthető (Lásd: Egyesület > Nyomtatványok)