TÁJÉKOZTATÓ KAP-RD25-1-24 Állati genetikai erőforrások in situ megőrzésének támogatása 2025. évben induló pályázatának feltételrendszeréről
Teljes pályázati dokumentáció
KAP-RD25-1-24 – Állati genetikai erőforrások in situ megőrzésének támogatása
Támogatást igénylők (továbbiakban: kedvezményezett) köre
- Génmegőrzéssel foglalkozó (őshonos lófajta tartása) természetes vagy jogi személy
- Legkésőbb a kötelezettségvállalási időszak napjától egyesületi tag
- A teljes gazdálkodási időszak alatt vállalja nóniusz fajtájú törzskönyvezett egyedek tartását, valamint a tenyésztési programban rögzített előírásoknak megfelelően az egyedek genetikai állományának in situ környezetben történő megőrzését
- Rendelkezik támogatási azonosítóval (régebbi nevén MVH ügyfél-regisztrációs szám)
- Rendelkezik aktív, lótartási tevékenységre bejegyzett tenyészetkóddal
Tenyészetkód lekérdezhető: https://upr.nebih.gov.hu/login - Legalább 1, a kötelezettségvállalási időszak első napján támogatható egyed Nébih (FELIR rendszer) által nyilvántartott tartója
FELIR azonosító lekérdezhető: https://portal.nebih.gov.hu/felir-kereso - Rendelkezik érvényes Ügyfélkapu+-szal vagy Digitális Állampolgár (DÁP) mobilalkalmazással
Ügyfélkapu + kiváltása: https://kau.gov.hu/dap/sugo/ugyfelkapu-plusz
DÁP mobilalkalmazás: https://kau.gov.hu/dap/sugo/dap-mobilalkalmazas
Azon kedvezményezettek, akik kamarai meghatalmazott útján kívánják beadni igénylésüket, kérjük, januárban egyeztessenek a falugazdászukkal.
Kamarai tájékoztató: https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/108109-tajekoztatas-az-ugyfelkapu-es-a-dap-mobilalkalmazas-hasznalatarol
Felhívjuk a figyelmet, hogy a régi ügyfélkapu 2025. január 16-án megszűnik, ezért minél előbb kezdjék meg az új ügyfélkapu regisztrációját!
Támogatható egyedek köre
- A kötelezettségvállalási időszak első napján 2 évet betöltött, azaz 2022. évi vagy idősebb kancaivarú egyed
- Az egyesület törzskönyvébe bejelentett
- Lóútlevéllel rendelkezik
- A lóútlevélben benne van a nóniusz fajtabejegyzés (2. oldal vagy a későbbi oldalakon egyesületi záradék. Amennyiben hiányzik, kérjük, jelezzék a Tenyésztési Iroda elérhetőségein)
- A Nébih által legkésőbb a támogatási időszak első napján a pályázó tartásában nyilvántartott.
A tartóbejelentés egyetlen, jogszabálynak megfelelő módja a Lófélék egyedbejelentő lapja – tartás kezdete c. nyomtatvány beküldése a Nébih felé elektronikus vagy postai úton. A lóútlevél a tartó személyét NEM IGAZOLJA, az kizárólag a tulajdonost tartja nyilván. - 2021. évi és idősebb korú egyedek esetén rendelkezik alapminősítéssel (lóbírálattal), 2022. évi egyedek esetén csikóbírálattal és a kedvezményezett vállalja, hogy 2025. évben regionális tenyészszemlén vagy kancabírálaton minősítteti (alapminősítés)
A kedvezményezett kötelezettségei
- Maradéktalanul betartja a Tenyésztési Programban foglaltakat, naprakész dokumentációt vezet annak végrehajtásáról (tenyésztési napló)
- A teljes támogatási időszak alatt aktív egyesületi tag
- A Tenyésztési Program szerinti adatszolgáltatási kötelezettségeinek az egyesület által előírt határidőkre eleget tesz (párosítás, állományjelentés, ellésbejelentés stb.)
- A tárgyévi elfogadott párosítási terv szerint, a nóniusz fajtában elfogadott fedezőménnel fedeztet
- A párosítási tervtől való eltérést bejelenti az egyesületnek
- Vállalja, hogy a támogatásba bevont, 2022. évi születésű egyedeket 2025-ben regionális tenyészszemlén vagy kancabírálaton minősítteti
- Biztosítja a Tenyésztési Program szerinti tartási körülményeket:
- boxos vagy kiscsoportos tartás
- kellő méretű karám vagy legelőterület biztosítása
- rendszeres ápolás, pataápolás, szabályozás, illetve állategészségügyi ellátás biztosítása
- faji és használati igényeknek megfelelő takarmányozási rend
- rendszeres szaporodásbiológiai felügyelet
- Teljes (nemcsak a támogatott) állományában biztosítja az állatmozgások nyomon követését (lóútlevél, tartóbejelentés, állomány-nyilvántartó vezetése)
- A vonatkozó jelölési és nyilvántartási, továbbá a tenyészetre vonatkozó nyilvántartási szabályokat betartja és az azokra vonatkozó bejelentési kötelezettségének – a vonatkozó rendeletekben foglaltak szerint – határidőben hibátlanul eleget tesz
- A támogatott állatokat Magyarországon, saját tenyészetében tartja
- Az 5 éves támogatási időszak végéig a támogatott tenyészkancák létszámával azonos létszámú, a lófélék azonosításáról szóló kormányrendelet előírásai alapján azonosított csikó törzskönyveztetését és az adatbázisba történő bejelentését elvégzi.
A tartóbejelentés rögzítése – kizárólag tárgyévi, azonosított csikók esetén – automatikusan megtörténhet azonosításkor a tartásbejelentéshez szükséges adatok hiánytalan megadása alapján (ügyfél-regisztrációs szám, tenyészetkód, tartás kezdete dátum), tehát külön nem kell bejelenteni - Csikószaporulat számítása példa alapján: 10 támogatott kanca után 10 csikót kell elszámolni 5 év alatt, változás a korábbi kötelezettséghez képest, hogy nem minden kanca után kötelező, egy-egy kanca ha többször megellik, az is beleszámít a létszámba.
- Csikószaporulat nem teljesítés szankciója: az utolsó évi kifizetésre a teljes állományra vonatkozóan kifizetésre nem jogosult.
- Betartja a felhívás 3.3.1. „Általános elvárások” f) pontjában felsorolt jogszabályi előírásokat
Állomány-fenntartási kötelezettség
- A kedvezményezett köteles a támogatási időszak végéig a vállalt állatállomány létszámának fenntartására
- A támogatási időszak alatt kiesett egyedeket az igénylő köteles pótolni 90 napon belül az egyesület által igazolt egyeddel
- Kiesés dátuma: elhullás, kényszervágás, értékesítés Nébih felé bejelentett tartás vége dátuma
- Pótlásra a pótlás időpontjában legalább 2 naptári évet betöltött, a Nébih felé a pályázó tartónyilvántartásába bejelentett egyed állítható be
Felhívjuk a Tenyésztőtársak figyelmét, hogy a kiesés-pótlás ügyrendje a korábbi gyakorlathoz képest változott az alábbiak szerint:
- A kiesés és a pótlás együttes bejelentését az az adott év június 30. napjáig pótlásra került egyedek esetében legkésőbb az adott év július 15. napjáig, míg az adott év december 31. napjáig pótlásra került egyedek esetében legkésőbb az adott évet követő év január 15. napjáig köteles megtenni az egyesület felé.
- A 90 napos kiesés-pótlási határidőt továbbra is be kell tartani, csak az egyesület felé történő bejelentés határnapjai változtak!
- A kieső és pótló egyedeket az egyesület – az igénylő tájékoztatásával egyidejűleg – legkésőbb július 31. napjáig, illetve az adott évet követő év január 31. napjáig elektronikus úton, arra rendszeresített elektronikus felületen keresztül küldi meg a Kincstár részére, az igénylő részéről további ügyintézést nem igényel.
Támogatás mértéke
700 eurónak megfelelő forintösszeg/egyed/év. Az euró/forint átváltási arány a kifizetési kérelem benyújtási évének január 1-jén érvényes Európai Központi Bank középárfolyam szerint.
Egyesületi igazolás rendje
- A pályázati kiírás szerint a kedvezményezett köteles 2025. január 6. napjától legkésőbb 2025. január 25. napjáig az egyesülettel a támogatási kérelemben feltüntethető egyedek azonosító számát egyeztetni. Későbbi dátum jogvesztő.
- Az egyesület a kiírás 10. sz. mellékletében meghatározott igazolást állít ki, melyet a korábbi évek gyakorlatától eltérően nem kell feltölteni a pályázati rendszerbe, csak megőrizni.
- Az egyesület az igazoláson szereplő adatokat a Magyar Államkincstár részére 2025. január 31-ig elektronikusan küldi meg, így a támogatható egyedeket a kérelem beadásakor a rendszer betölti a korábbi kifizetési kérelemhez hasonlóan, már nem kell kézzel rögzíteni, ezzel elkerülhetőek a korábban nagy számban előforduló elütések, adminisztratív hibák.
- Az előzetes adatellenőrzéshez kérjük, pályázati szándék esetén a mellékelt nyomtatványt minél hamarabb küldjék vissza, kizárólag emailen, kitöltve, aláírva, hogy tartani tudjuk a Magyar Államkincstár által megjelölt határidőket. A nyomtatvány 15 egyedre van szerkesztve, de újabb sorokkal bővíthető, a saját állomány-nyilvántartóból az adatok átemelhetőek.
Letölthető dokumentum: In situ támogatás 2025 igazolás kérelem - Minden, támogatásba bevonni kívánt egyed esetén a Tenyésztési Iroda elvégzi a jogosultsági ellenőrzést (tagság, fajta, tartás, bírálat stb.). és emailen visszajelzést küld annak eredményéről
- Az e-mailes ügyeletet a várhatóan rendkívül magas számú igénylések és az előírt határidők miatt az ünnepi időszakban is folyamatosan biztosítjuk, a kérelmek ellenőrzése és feldolgozása folyamatos lesz.
- Felhívjuk a tartók figyelmét, hogy az egyesület a Nébih által nyilvántartott tartóadatokat csak tájékoztatási jelleggel ellenőrzi, amennyiben hiányosság merül fel, ennek tényéről az előzetes adatellenőrzéskor kap emailben információt, a bejelentés a támogatástól függetlenül minden lótartó általános jogszabályi kötelezettsége
- A megőrzendő igazolások kiállítása 2025. január 6-tól történik, a megadott email címre kerül majd megküldésre, szkennelt „pdf” formátumban.
Támogatási kérelem beadása
- A Magyar Államkincstár elektronikus felületén: 2025. február 10-28. között.
- Minden állatfajra és fajtára egy támogatási kérelmet kell benyújtani.
- A pályázati felület megnyílása után a Tenyésztési Iroda a beadási felületet teszteli, a részletes tájékoztatót elkészíti és közzéteszi.
Kifizetési kérelmek beadása
- minden gazdálkodási évet követő évben az Egységes Kérelem részeként
- 2 kifizetési kérelem beadásának elmulasztása vagy elutasítása esetén a támogatási jogosultság megszűnik, az esetleg addig igénybe vett támogatást vissza kell fizetni
Kérjük a pályázni kívánó tartókat, hogy a teljes kiírást alaposan tanulmányozzák, 2025. február 28-ig a honlapot fokozott figyelemmel kövessék!
A tájékoztatót a Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület Tenyésztési Irodája állította össze, minden tartalom részben vagy egészben történő felhasználása az egyesület előzetes engedélyéhez kötött.